А. Потіха, наук. співроб. СІАЗ НБУВ 

«Всеукраїнське аграрне об'єднання «ЗАСТУП» у виборчій кампанії

 

Уже стало традицією, що напередодні виборів політики намагаються об’єднатись у потужну політичну силу, або створити партію з новою назвою. Не стала винятком і нинішня виборча кампанія. У передвиборні перегони вступила нова аграрна партія «ЗАСТУП». Про це  на III з’їзді політсили офіційно заявила лідер політичної партії «Всеукраїнське аграрне об’єднання «ЗАСТУП» В.  Ульянченко. На з’їзді було прийнято рішення про участь політичної сили на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 р., а також затверджено передвиборну програму партії. Як інформують ЗМІ, у першу п’ятірку списку увійшли лідер політичної партії «ЗАСТУП» В. Ульянченко, голова Аграрного союзу Г. Новіков, сільський голова (Полтавська область) О. Шереметьєва, начальник українського об’єднання сільського комунального господарства «Укрсількомунгосп» В. Хоменко, заступник голови політичної партії «ЗАСТУП» І. Синявська.

У своєму виступі голова «ЗАСТУПа» В. Ульянченко зазначила, що село і вітчизняні аграрії повинні мати захисників у парламенті. «Для села дуже важливо і потрібно отримати власне представництво у Верховній Раді саме зараз, коли в країні потрібні реформи. Необхідно спрямувати їх на підтримку села», – заявила В. Ульянченко.

Вона також зазначила, що програма політичної сили дає вичерпну відповідь на питання про нову державну політику щодо українського села. За словами В. Ульянченко, «ЗАСТУП» пропонує реальний механізм удосконалення земельних відносин та порядку землекористування.

Також лідер партії наголосила на необхідності якомога швидше прийняти закон щодо оборотності земель сільськогосподарського призначення, який передбачає реальний механізм протидії обезземелення селян, а також забезпечення найширшого доступу економічно активної частини сільського населення до земельного ресурсу.

В. Ульянченко наголосила, що в пріоритетах партії – виведення землекористування з тіньового обороту, протидія земельним махінаціям і корупції у сфері використання земельних угідь. «Ми переконані, що в Україні повинен сформуватися потужний середній клас аграрних виробників», – зазначила В. Ульянченко.

При цьому вона підкреслила, що  «ЗАСТУП» підтримує європейський вибір України. Також лідер партії наголосила на необхідності децентралізації влади з передачею значного масиву владних повноважень та фінансових ресурсів на рівень сільських громад.

Під час з’їзду лідери партії «ЗАСТУП» представили комплексну програму з розвитку сільських територій та відродження агросектору «За рідну землю!». Згідно з програмою, політсила буде відстоювати інтереси національних виробників при вступі до ЄС, допомогу малому й середньому агробізнесу, розвиток сільської кооперації та підтримку традицій села. «Деякі законопроекти для захисту інтересів аграріїв та розбудови сільських територій ми розробили у співпраці з європейськими партнерами, які багато років ефективно займаються розвитком фермерства», –  зазначила В. Ульянченко.

За її словами,  своєю діяльністю «ЗАСТУП» планує рівнятися на Польську селянську партію, яка під час підписання угоди з ЄС виборола вигідні умови для місцевих агровиробників. «Результати її діяльності ми бачимо зараз: польські яблука, сири можна зустріти на більшості прилавків Європи», – наголосила В. Ульянченко.

При цьому вона  заявила, що «ЗАСТУП» планує стати для України такою ж дієвою політсилою у парламенті і боротися за вітчизняних аграріїв та селян.

Про це В. Ульянченко говорила також на Міжнародній конференції «Європейський аграрний діалог», яка відбулася  8 жовтня. Під час конференції відбулася зустріч лідера партії «ЗАСТУП» з депутатом Європарламенту, головою Польської селянської партії А. Грибжем. Як інформують ЗМІ,  лідери партій домовилися про співпрацю. Представники польських аграріїв погодилися поділитися з українськими колегами досвідом адаптації аграрного сектору до нових умов при євроінтеграції. Зокрема,  у сфері кооперації сільських виробників, що є умовою розвитку села. «Я переконаний у тому, що ситуація в Україні – це перемога громадянського суспільства. І я дуже радий, що українська політична сила “ЗАСТУП” представляє інтереси простих людей, а не олігархів. Зараз Україні важливо будувати саме такі політичні сили», – зазначив А. Грибж.

Він  позитивно оцінив програму «За рідну землю!», з якою партія «ЗАСТУП»  іде на дострокові парламентські вибори в Україні. А. Грибж звернув увагу на пункт про розвиток дрібних сімейних господарств. У Польщі Селянська партія відстояла для своїх аграріїв вигідні умови ведення агробізнесу та створила мотивуючу систему для сільськогосподарських підприємців. «Досвід Польщі в організації кооперативів і запобігання змов великих агрохолдингів застосуємо в Україні. Більше того, Україна потребує подібних рішень. Аграрій повинен отримати доступ до дешевих і довгих кредитах. Це не мрії, а реальна перспектива, адже в України є значний аграрний потенціал. Я рада, що депутати Європейського парламенту вірять у цей розвиток», – наголосила В. Ульянченко.

Її заступник Г. Новіков також вважає, що необхідно більше уваги приділяти малому й середньому бізнесу на селі і треба будувати більше сільськогосподарських ринків, щоб прості фермери могли продавати свою продукцію. «І найголовніше, розвивати кооперацію селянських господарств. Адже великі агрохолдинги не дають розвиватися малим фермерським підприємствам», – заявив заступник лідера партії «ЗАСТУП».

Щодо можливих політичних партнерів, то, як зазначила заступник лідера політсили «Всеукраїнське аграрне об’єднання «ЗАСТУП» І. Синявська, партія «ЗАСТУП»  у майбутньому парламенті стане  партнером «Блоку Петра Порошенка». «Наше рішення однозначне – ми бачимо себе партнерами “Блоку Петра Порошенка” як Президента, котрий задекларував надзвичайно важливу й потрібну Україні програму будівництва нової країни», – зазначила І. Синявська.

За її словами, об’єднання двох політичних сил стане важливим кроком для розвитку країни. Адже відродження сільських територій і захист інтересів аграріїв, що на них наполягає політсила, – є невід’ємним складником нової України. «У сучасному політикумі це пріоритет лише однієї політичної сили – “Всеукраїнського аграрного об’єднання “ЗАСТУП”! Решта 12 партій, які внесено до держреєстру й чиї назви певним чином стосуються села, – на практиці є лише носіями печатки і свідоцтва. Реально таких політсил не існує», – підкреслила І.  Синявська.

Вона зауважила, що така політична розстановка дає змогу «ЗАСТУПу» на парламентських виборах розраховувати мінімум на 7 % голосів українців. Політик розраховує на голоси тих виборців, які ще  вагаються за кого голосувати. За словами І. Синявської, значна частина  виборців ще не визначилися, чи підуть вони на вибори і за кого будуть голосувати. Саме на ці голоси і підтримку розчарованих у партійних списках відомих політичних сил розраховують у «Всеукраїнському аграрному об’єднанні» «ЗАСТУП». «Потенційні виборці побачили, що кандидатами від політичних сил є зовсім не ті люди, яких вони хотіли б бачити в парламенті. Ми не виключаємо, що частина колишніх симпатиків інших політичних партій може стати нашими прихильниками», – зазначила  І. Синявська.

Як інформують ЗМІ, лідери партії «ЗАСТУП» протягом кількох тижнів провели ряд зустрічей з виборцями майже в усіх регіонах України. Під час зустрічей з виборцями вони наголошували на необхідності реформ в Україні і що саме їх політсила здатна на ці реформи. Вони зазначали, що   мільйони українців, які живуть у селах, мають знати, що в них з’явився захисник і союзник – партія «ЗАСТУП».

Разом з тим, як зазначила І. Синявська, партію намагаються дискредитувати і вона не виключає фальсифікацію виборів з боку опонентів партії. Тому у партії будуть власні спостерігачі на кожній виборчій дільниці, які будуть стежити за дотриманням виборчого законодавства. «”ЗАСТУП” готовий відстоювати результати голосування на кожній дільниці. І якщо хтось ризикне сфальсифікувати голоси наших прихильників, він не уникне третього Майдану. Прийшов час відстоювати права кожного виборця», – зазначила І. Синявська.

Проте, як зазначають представники громадських організацій, партія «ЗАСТУП» уже на старті своєї виборчої кампанія сама порушує виборче законодавство. Зокрема, як повідомили  представники громадської організації ОПОРА,   у Миколаєві 3 жовтня партія «ЗАСТУП» вивісила агітаційний банер на міський палац культури комунальної форми власності та 5 жовтня провела сільськогосподарський ярмарок з агітацією.  За словами активістів ОПОРИ,  п. 5 ст. 74 Закону України «Про вибори народних депутатів» забороняє розміщення агітаційних матеріалів та політичної реклами на будинках і в приміщеннях органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій державної та комунальної форми власності. Як повідомили в бухгалтерії палацу, партія «ЗАСТУП» організувала ярмарок, на проведення якого є дозвіл міського голови Миколаєва Ю. Гранатурова, його першого заступника Ю. Андрієнка, а також виконуючого обов’язки начальника управління з використання та розвитку комунальної власності В. Богданова. У бухгалтерії дали можливість спостерігачу ознайомитися з документами.

Активісти ОПОРИ повідомили, що під час проведення сільськогосподарського ярмарку банер політичної партії так і залишився висіти на будівлі палацу культури. Більше того, під час ярмарку відбувалася концертна програма за участі місцевих колективів, а мешканцям виборчого округу продавались товари за  пільговими цінами. За словами продавців, на участь у ярмарку вони погодилися безкоштовно, партія гроші їм не пропонувала. Деякі з них зазначали, що навіть не знали, що це політичний захід, проте нічого проти цього вони не мають, адже це гарний привід заробити грошей. Низькі ціни на продукти вони пояснювали тим, що на ярмарку завжди продається більше товарів, тому вони у збитку не будуть. Кожному покупцеві придбані товари клали в пакети партії «ЗАСТУП», на яких не було зазначено вихідних даних про замовника та виконувача. Крім того, деякі продавці торгували в кашкетах «ЗАСТУПА».

Подібні заяви, за оцінками представників партії «ЗАСТУП», – намагання дискредитувати партію. Заступник керівника політичної партії «Всеукраїнське аграрне об’єднання «ЗАСТУП» О. Кузьменков заявив журналістам, що для дискредитації його партії в ЗМІ та шляхом брудних піар-технологій політичні конкуренти виділили близько 1 млн дол. «Мені стало відомо, що проти партії “ЗАСТУП” запланована брудна піар-кампанія. Її основна мета – дискредитувати політсилу в очах українців. За моєю інформацією, на її реалізацію виділили фантастичну суму – приблизно 1 млн дол.», – зазначив О. Кузьменков.

За його  словами, партія «ЗАСТУП», яка єдина в українському політикумі стала на захист сільських територій і визначила своїм пріоритетом відстоювання інтересів аграріїв, виявилася серйозним конкурентом на політичному полі. «Деякі політичні гравці побачили, що партія “ЗАСТУП” може змішати карти в їхній передвиборній колоді. Адже замість піару на війні і болісних для українців темах, “ЗАСТУП” запропонував реальну програму реформ», – наголосив О. Кузьменков.

Деякі експерти, аналізуючи політичну ситуацію, вважають, що партія «ЗАСТУП» має непогані шанси зайняти гідне місце в політичній системі країни. За їхніми словами,  у списках аграрної політсили тисячі фермерів, сільгоспвиробників, сільські, селищні голови, мери райцентрів, науковці та сільська інтелігенція. «Якщо 30 % населення, зайнятого в аграрному секторі, об’єднається в одну політичну силу – вона здатна буде впливати на розвиток сільськогосподарської галузі», –  зауважує аналітик К.  Клименко.

За його словами, партія «ЗАСТУП» буде боротися за голоси мільйонів сільських виборців, і судячи з програми партії, добитися високого рівня підтримки в селах «ЗАСТУПу» вдасться.

Подібну точку зору поділяє і політолог А. Бузаров, який вважає, що політики, які йдуть цього року на парламентські вибори, не зацікавлені в розвитку аграрної сфери. Їхні передвиборні програми сфокусовані на військовій тематиці, і  лише політична партія «Всеукраїнське аграрне об’єднання «ЗАСТУП» повністю присвятила свою програму агросектору та розвитку сільських територій.

Експерт прогнозує, що «ЗАСТУП» має всі шанси увійти до складу нової Верховної Ради. «Якщо прохідний бар’єр знову знизять до 3 % (що уже неможливо), то “ЗАСТУП” гарантовано його долає, – переконаний експерт. – Набрати 5 % буде складніше, але також цілком можливо».

На думку А. Бузарова, якщо «ЗАСТУП»  пройде до парламенту, то ця партія повинна співпрацювати з іншими політиками, котрі зацікавлені в розвитку агросфери. Це дасть можливість швидко й ефективно здійснити реформи, що наразі пропонує «ЗАСТУП».

Раніше аграрний аналітик А. Китаєв зазначив, що партія «ЗАСТУП» може стати потужним аграрним лобістом у новому парламенті. «Для бізнесу це означатиме політичну підтримку на найвищому рівні. А для селян, відповідно, – робочі місця та розвиток сільських територій», – наголосив експерт.

Політолог В.  Шутенко також сподівається на успіх партії «ЗАСТУП», адже, на його думку, виборці очікують побачити в партіях нових людей, які дійсно змінять Україну на краще. Експерт наголосив, що  саме   політичну силу «ЗАСТУП» формують нові обличчя, тому виборці будуть звертати на цю партію увагу.

В.  Шутенко вважає, що в Україні протягом всієї незалежності склалася тенденція, коли навіть у новостворені партії потрапляли люди, які тим чи іншим способом встигли «засвітиться» в політиці. Перебіжки між партіями, зміна переконань і логотипів довго випробовували терпіння виборців. «Українцям це дійсно набридло. За партію “ЗАСТУП” голосуватимуть люди, які розчарувалися в інших політиках, а таких у країні немало», – зазначив В.  Шутенко.

Політолог прогнозує, що  з партією «ЗАСТУП»  у парламент прийде сильна команда, яка працюватиме на результат. «На мою думку, саме в людях партії “ЗАСТУП” виборці побачать політиків нової якості», – наголосив  політолог.

На думку політолога В. Цибулька, поява аграрної партії «Всеукраїнське аграрне об’єднання «ЗАСТУП» є особливою подією на українській політичній арені. Експерт упевнений, що перша політична сила, яка представляє інтереси села, подолає прохідний бар’єр на парламентських виборах 26 жовтня. «Аграрне лобі в парламенті кількох скликань було фактично ліквідоване. Відновити його – одне з головних завдань “ЗАСТУПа”», – зазначив В. Цибулько.

Він вважає, що в перспективі найближчих років аграрний сектор стане головним драйвером економічного розвитку країни у зв’язку з підписанням угоди про асоціацію з ЄС. «Якщо на цих виборах в парламент не пройде аграрна політична сила, то сільське господарство чекає тривалий період застою», – заявив політолог.

В. Цибулько рекомендує партії «ЗАСТУП» зробити акцент на розширенні партійної інфраструктури. «Виборці найчастіше голосують не за політичні обіцянки і плани, а за тих людей, які представляють партію на нижчих щаблях влади і  дуже важливо чути людей, щоб розуміти їх потреби», – наголосив експерт.

За словами політолога, інші українські партії дійсно не доходять до сіл і селищ. Політики розраховують, що село буде голосувати в рамках великих політичних векторів. Але аграрна партія «ЗАСТУП» пішла від зворотного: у списках політичної сили не відомі особи, а фермери, сільські голови, аграрні експерти.

В. Цибулько переконаний, що «ЗАСТУП» гарантовано подолає прохідний бар’єр на виборах у жовтні. «З роками рейтинг аграрної партії буде тільки зростати», – прогнозує політолог. Він також зазначив, що за створенням партії «ЗАСТУП» стоять власники агрохолдингів і великих сільгосппідприємств. «“ЗАСТУП” уже підтвердив наявність тисяч прихильників аграрної ідеї і відсутність заплямованих імен у керівництві організації. Це наводить на думку, що за об’єднанням стоять не політики, яких ми щодня бачимо на телеекранах. Швидше за все, проходження “ЗАСТУПа” у парламент вигідне власникам аграрного бізнесу», – зазначає політолог.

На думку В. Цибулька, спектр потенційних інвесторів «ЗАСТУПа» досить таки широкий: від співвласника «Миронівського хлібопродукту» Ю. Мельника і «яєчного магната» О. Бахматюка до власника одного з агрохолдингів Є.  Сігала. «Хоча, поспілкувавшись з колегами-експертами, можна зробити висновок, що на політичну арену виходять і менш великі аграрії: переробники і власники компаній з виробництва продуктів харчування. Серед них називають прізвища засновника компанії “Терра Фуд” і недавнього героя журналу “Forbes Україна” С. Войтовича, а також власника “Амако” В. Скоцика. Це підтверджується тим, що час ігор власників аграрного бізнесу “вбудовування” своїх представників у різні партії визнано, і аграрії починають грати по-справжньому у свою політичну силу», – переконаний експерт.

Деякі експерти навіть  пов’язують цю аграрну партію з людиною «Сім’ї», одіозним віце-прем’єром часів В. Януковича С.  Арбузовим.

Щоправда, ні підтвердити, ні спростувати подібні заяви поки що ніхто не наважився.  А от заяви експертів щодо причетності до «ЗАСТУПа» глави «НІБУЛОНу» О. Вадатурського викликало негативну реакцію з його боку. «Ніякої участі у фінансуванні або організації аграрної партії “ЗАСТУП” власники компанії “НІБУЛОН”, в особах Олексія та Андрія Вадатурських, не брали і не мають таких намірів у майбутньому», – зазначається в заяві  прес-служби «НІБУЛОН».

На жаль, доволі часто політичні експерти використовують неперевірену інформацію і дають необґрунтовані прогнози. Зокрема це стосується і перспектив партії «ЗАСТУП». Зокрема,  В. Цибулько, як і інші вищеназвані експерти не аргументують таку свою впевненість щодо перемоги «ЗАСТУПУ» на виборах. Їхні висновки досить схожі і нагадують агітаційні матеріали. Посилання на новизну партії і нові обличчя в політиці також викликає подив. Досить звернути увагу на лідера партії, яка має великий досвід політика й чиновника.

Перший кар’єрний стрибок В. Ульянченко  припадає на 1992 р. Тоді, будучи дружиною В. Івченка, вона  перебралася ближче до чоловіка в Кабінет Міністрів, де очолила службу В. Симоненка. Але незабаром в країні відбулися зміни, і на чолі виконавчої гілки влади встав  Л. Кучма. В. Івченку і його шефу В. Симоненку довелося піти з Кабінету Міністрів. За ним через деякий час послідувала і В. Ульянченко. Але згодом В. Івченко влаштувався радником спікера Верховної Ради О. Мороза. А вона,  попрацювавши помічником радника Президента України Л. Кравчука з питань науки, сіла в крісло генерального представника Державної акціонерної судноплавної компанії «Бласко». Саме причетністю до цієї структури В. Ульянченко понад усе заплямувала свою біографію, із чим вона і сама погоджується.

«Бласко» – одна з найчорніших сторінок в історії незалежної України. Наприкінці 80-х років Чорноморське морське пароплавство СРСР, на базі якого і була створена «Бласко», входило в трійку найбільших судноплавних компаній світу. До 2000 р. це підприємство було фактично знищене, а велика частина його суден перейшла у власність іноземних судновласників. За це колишнього директора «Бласко» П. Кудюкіна навіть засудили до 10 років позбавлення волі, з яких він реально відсидів тільки половину. За деякими даними, В. Ульянченко теж проходила в цій кримінальній справі. Ці звинувачення вона відкидала на тій підставі, що не мала відношення до оформлення прибуткових ордерів, які фігурували в справі як головні докази. Крім того, у руках слідства опинилися документи, які свідчать, що для будівництва офісного центру представництва «Бласко» в Києві було виділено 30 млн дол. бюджетних коштів. Центр так і не був побудований, а доля грошей залишилася невідомою.

У 1994 р. В. Ульянченко виїхала до США де пробула близько п’яти років і повернулась в Україну лише  в 1999 р. після призначення В. Ющенка керівником  уряду. В. Ульянченко стала соратником В. Ющенка.   З 1999 р. – начальник відділу організаційного та інформаційного забезпечення зв’язків з державними органами та підприємствами Укрсоюзсервісу. З березня 2000 р. працювала в Кабінеті Міністрів України в Службі Прем’єр-міністра В. Ющенка. У 2002 р. – завідувач секретаріату фракції «Наша Україна» у Верховній Раді України. Березень 2005 – травень 2006 р. – народний депутат України, член партії «Народний Союз «Наша Україна». З липня 2006 р. – голова Київської обласної державної адміністрації. З 16 травня 2009 р. – голова Політради партії «Наша Україна». 19 травня 2009  – 24 лютого 2010 р. – глава Секретаріату Президента України.

Прогнози експертів щодо подолання 5-відсоткого бар’єра теж досить умовні. Соціологи не так оптимістично налаштовані щодо партії «ЗАСТУП». Як зазначила директор Студії комунікацій PolitLab С. Кушнір, до парламенту точно проходять п’ять політичних сил. Однак їм у спини дихають одразу  декілька  новачків  української  політики,  які  стрімко  набирають популярність. Згідно  із   соціологічними дослідженнями,  проведеними PolitLab,  серед людей, які взяли участь в опитуванні, більшість уже визначилися, що точно прийдуть на дострокові парламентські вибори. «Електоральні  уподобання  цих  людей  схиляються  до  вже  відомих  політсил: “Батьківщини”,  “Радикальної  партії”  Олега  Ляшка,  “Громадянської  позиції” Анатолія Гриценка, “Народного фронту” Арсенія Яценюка та беззаперечного лідера – “Блоку Петра Порошенка”», – зазначила С.  Кушнір.

Проте, за її словами, є  й  сюрпризи.  Соціологи  констатують,  що  за  партію  «Всеукраїнське  аграрне об’єднання «ЗАСТУП» вже готові віддати свої голоси 1,5 % українців.  Партія «ЗАСТУП»,  яка  працює  на  електоральному  полі  «Батьківщини»  та «Радикальної партії», уже змогла забрати в них частину голосів, хоч і незначну: у «Батьківщини»,  котра  втрачає  рейтингові  показники,  –  0,34 %,  а  в «Радикальної  партії»  Олега  Ляшка  –  0,5 %»,  –  підкреслює  директор  Студії комунікацій PolitLab С. Кушнір.

Треба зазначити, що жодна соціологічна компанія не прогнозує перемогу партії «ЗАСТУП», щоправда і не виключає таку можливість. Дослідження, які були проведені в другій половині вересня, засвідчили деяке зростання рейтингу партії. Зокрема, за даними  компанії «Актив-груп», у вересні партія «ЗАСТУП» мала від 1,4 % (всіх опитаних)  до 2,2 % (тих хто визначився) прибічників. За даними Всеукраїнської соціологічної служби, «ЗАСТУП» може розраховувати на 0,8–1%. Центр соціальних та маркетингових досліджень «СОЦИС» (терміни дослідження: 5–10 вересня 2014 р.) також оприлюднив результати своїх досліджень, за якими партія «ЗАСТУП» може розраховувати на 0,2 %  серед усіх опитаних і  0,3 % серед тих, хто визначився.

Останні дослідження, які проводилися на початку жовтня, не є втішними для прибічників партії «ЗАСТУП». За результатами дослідження, партія «ЗАСТУП» поки що не має шансів подолати 5-відсотковий бар’єр. Це засвідчили  дані опитування центру «Соціальний моніторинг» (опитування проводилося з 30 вересня по 7 жовтня), дослідження, які  проводилися GfK Ukraine на замовлення Фонду «Відкрита політика» (з 24 вересня по 5 жовтня 2014 року) та ін.

Часу залишилося мало, але все може статися. Проте це не останні вибори, і партія «ЗАСТУП», якщо дійсно буде відстоювати інтереси аграріїв, має всі шанси стати впливовою політичною силою.  Якщо партія  займе принципову позицію з приводу аграрного сектору, існують усі можливості серйозної конкуренції з іншими політичними силами, оскільки інші партії аграрним сектором і розвитком села  займаються поки що недостатньо (Матеріал підготовлено з використанням інформації таких джерел:На захисті селян буде стояти політична партія «ЗАСТУП»                                            (http://www.poltava.pl.ua/news/29950/). – 2014. – 16.09; «ЗАСТУП» презентував першу 5-ку виборчого списку (http://espreso.tv/news/2014/09/12/vseukrayinske_obyednannya_zastup_prezentuvalo_pershu_pyatirku_na_vybory_u_verkhovnu_radu). – 2014. – 12.09; На парламентських виборах аграріїв представлятиме лише одна партія – експерт (http://newseek.org/articles/2433/129). – 2014. – 12.09; Партія «ЗАСТУП» може обєднатися з «Блоком Порошенка»                                                 (http://gazeta.ua/articles/politics/_partiya-zastup-mozhe-obyednatisya-z-blokom-poroshenka/582301). – 2014. – 22.09; Партия «ЗАСТУП» объединила качественно новых политиков – эксперт (http://gazeta.ua/ru/articles/politics/_partiya-zastup-ob-edinila-kachestvenno-novyh-politikov-ekspert/582790). – 2014. – 24.09; «Заступ» гарантовано подолає прохідний барєр на виборах в жовтні? (http://www.vybor-ua.com/2014/09/blog-post_62.html). – 2014. – 15.09; Польська селянська партія та ВО «Заступ» домовилися про співпрацю (http://vibori2014.rbc.ua/ukr/polskaya-selyanskaya-partiya-i-vo-zastup-dogovorilis-o-sotrudnichestve-09102014130600). – 2014. – 9.10; Партія «ЗАСТУП» розпочала передвиборче турне Україною (http://tsn.ua/politika/partiya-zastup-rozpochala-peredviborche-turne-ukrayinoyu-372011.html).  – 2014. – 3.10; «ЗАСТУП» Ульянченко виявився міцнішим за вила Ляшка (http://www.gazeta.lviv.ua/politic/2014/09/19/34571). – 2014. – 19.09; В Херсон приехал «ЗАСТУП»                                                                      (http://most.ks.ua/news/url/v_herson_priehal_zastup). – 2014. – 6.10; У «Нібулоні» кажуть, що Вадатурський ніколи не фінансував партію «Заступ» (http://www.1.zt.ua/themes/politika/u-nibuloni-kazhut-shcho-vadaturskiy-nikoli-ne-finansuvav-partiyu-zastup.html). – 2014. – 2.10; «ЗАСТУП» предостерегает от фальсификаций на выборах                                       (http://ubr.ua/ukraine-and-world/power/zastup-predosteregaet-ot-falsifikacii-na-vyborah-309062).  – 2014. – 30.09; Політичні конкуренти «замовили» партію «ЗАСТУП» (http://for-ua.com/article/1055286). – 2014. – 18.09; У Миколаєві партія «Заступ» повісила агітаційний банер на міський палац культури та провела ярмарок  (http://oporaua.org/index.php?option=com_content&task=view&id=6436&Itemid=10). – 2014. – 7.10; 10 тисяч людей вже відвідали регіональні форуми партії «ЗАСТУП» (http://zastup.org.ua/10-tysyach-lyudej-vzhe-vidvidaly-regionalni-forumy-partiyi-zastup/). – 2014. – 12.10; Наразі п’ятивідсотковий бар’єр на парламентських перегонах долають п’ять партій, – опитування (http://news.meta.ua/cluster:38951527-Narazi-piatividsotkovii-barer-na-parlamentskikh-peregonakh-dolaiut-piat-partii---opituvannia/). – 2014. – 10.10).