С. Горова 

ст. н. сп. ФПУ, канд. наук із соц. комунікацій

 Надії на мирне врегулювання – зміцнюються

 

Одним із важливих результатів візиту Президента України в зону АТО в експертних колах називають кадрові перестановки. В контексті одержаної інформації П. Порошенко у неділю задовольнив рапорт міністра оборони Валерія Гелетея про відставку. Ця відставка була позитивно сприйнята як у професійних військових колах, так і переважною частиною громадськості. На даному прикладі Президент показав рішучість у виправленні допущених його радниками помилок.

Новим міністром оборони України призначено керівника Нацгвардії Степана Полторака. П. Порошенко пояснив свій вибір необхідністю посилення обороноздатності української армії. На користь даного рішення – високий авторитет, значний бойовий досвід генерала і, що є дуже актуальним і важливим в сучасних умовах, стратегічне бачення реформування оборонного сектора. Характерно, що при прийнятті даного рішення Президент П. Порошенко спирався не лише на радників у вищих генеральських колах, але й на думку учасників бойових дій. «Під час останньої моєї поїздки в зону АТО – вона відбулася в п’ятницю – я поцікавився ставленням її учасників, в тому числі й рядових, до пана Полторака. Характеристики – виключно позитивні», – повідомив П. Порошенко, представляючи кандидатуру нового міністра в парламенті.

Найбільш рейтингові експертні оцінки даного призначення обґрунтовують його закономірність в сучасних умовах. Так, політолог Вадим Карасьов зазначив, що досвід створення Національної гвардії допоможе С. Полтораку на посаді міністра оборони. «Людина з нуля в умовах війни створила Національну гвардію, яка якраз воювала краще за всіх. Думаю, що досвід буде затребуваний для того, щоб… побудувати боєздатну, мобільну , національну армію фактично нові ЗС», – сказав В. Карасьов. На думку політолога, Степан Полторак якраз і покликаний вирішити завдання створення нових ЗСУ (http://obozrevatel.com/politics/53178-ekspert-obyasnil-naznachenie-poltoraka.htm. – 2014. 14.10).

Директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала в своєму коментарі наголосив, що, на його думку, а також «на думку людей, які були в зоні АТО, це однозначно кращий міністр оборони, ніж попередній. Це добре, оскільки ми все-таки поступово рухаємося в вірному напрямку» (http://glavred.info/politika/ekspert-o-naznachenii-poltoraka-novyy-ministr-odnoznachno-luchshe-prezhnego-292799.html. – 2014. 15.10).

Директор Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко підкреслює закономірність даного рішення Президента. «Полторак командує Національною гвардією, має досвід керівництва великим військовим формуванням. Брати на цю посаду людину без такого досвіду достатньо ризиковано. Експеримент з Гелетеєм показав, що «кидати» на Міноборони людину з паралельної сфери – несе певний ризик. З іншого боку, Полторак, як я розумію, добре себе проявив під час АТО, тому у Президента є довіра до нього», – зазначив політолог.

Подібної думки дотримується й експерт корпорації стратегічного консалтингу «Гардарика» Костянтин Матвієнко. «При існуючих обставинах, міністром оборони має бути кадровий військовий», – сказав він (http://www.segodnya.ua/ukraine/poltorak-kakoy-ministr-oborony-nuzhen-ukraine-mneniya-ekspertov-560233.html. – 2014. 13.10). Його точку зору підтримує координатор Військової ради партії та групи «Інформаційний опір» Дмитро Тимчук, зазначаючи: «дуже добре, що міністром оборони буде людина, яка добре розбирається в специфіці діяльності таких формувань, як Внутрішні війська і Національна гвардія, а також здатна забезпечити взаємодію з ними Збройних сил України. Саме відсутність взаємодії між цими формуваннями і було однією з головних проблем АТО з самого її початку ... Ми бачимо, що Національна гвардія значно менш корумпована структура, ніж Міноборони. Тоді як боротьба з корупцією в армії – це одне з головних завдань, з якими не впорався попередній керівник військового відомства. Якщо Полторак так само працюватиме в армії, як працював по цьому напрямку в гвардії, це, безумовно, вкрай позитивно вплине на розвиток Збройних сил і обороноздатності держави в цілому», – зазначив експерт (http://glavcom.ua/news/240900 .html. – 2014. 15.10).

Звертає на себе увагу також і те, що відставку В. Гелетея позитивно сприйняли і в добровольчих батальйонах. «За нами не було ні забезпечення, ні зброї, ми не відчували підтримки. Там хлопці витрачають своє здоров’я, часто, ті, хто повертається сюди – залишаються наодинці зі своїми проблемами. Дуже складно», – пояснив доброволець «Бєс». Схвалив відставку В. Гелетея і комбат «Донбас» Семен Семенченко. «Звільнення міністра оборони Гелетея – важливий сигнал, що Президент України прислухався до своїх виборців, а верховний головнокомандуючий – до армії України. Довіра – ключовий елемент у співпраці країни і держави, дуже важливий саме в цей важкий для країни час», – прокоментував він відставку міністра (http://rus.newsru.ua/ukraine/13oct2014/lucgelet.html. – 2014. 13.10).

Невиключено, що рішучі дії Президента України протягом останніх днів внесли суттєвий імпульс в заочний діалог з В. Путіним. Президент України в неділю ввечері, 12 жовтня, звернувся до українців з офіційною заявою. Глава держави рішуче підкреслив, що виведення російських військ і техніки, встановлення контролю над кордоном відкриє шлях до політичного врегулювання.

У цьому зв’язку примітним виглядає те, що, як інформують ЗМІ, 12 жовтня поточного року глава Російської держави Володимир Путін наказав відвести від кордону з Україною кілька тисяч солдат РФ так як термін їх навчань підійшов до кінця (http://tvrain.ru/articles/putin_prikazal_otvesti_vojska_s_uchenij_u_granitsy_s_ukrainoj-376518/. – 2014. – 12.10).

Характерно, що нові тенденції в подіях на східних рубежах України по-іншому, ніж раніше, почали коментувати російські експерти. Так, військовий експерт Павло Фельгенгауер, вважає, що «час війни закінчився зараз». На думку П. Фельгенгауера «є очевидним, що режим перемир’я буде зміцнюватися» (http://www.profi-forex.org/novosti-mira/novosti-sng/ukraine/entry1008230632.html. – 2014. 14.10).

Про можливість мирного врегулювання ситуації на Південному Сході говорив головний редактор «Військово-промислового кур’єра» Михайло Ходаренок. За його словами, з великою часткою ймовірності повернення військ говорить про те, що ситуація навколо Південного Сходу України має тренд до мирного врегулювання конфлікту. «Можливо, були якісь неформальні домовленості. Адже велика політика – це не те, що в газетах або на екранах телевізорів. Також цей крок має стати сигналом для світової спільноти: Росія не має наміру посилювати й так нестабільну ситуацію», – підкреслив експерт (http://www.mk.ru/politics/2014/10/12/tak-chto-u-nas-s-ukrainoy-eksperty-ob-otvode-voysk-i-razdele-territoriy.htm. – 2014. 12.10).

При цьому, в самопроголошених республіках припускають, що «після зими війна продовжиться», – зазначив польовий командир ДНР Олег Мельников. У той же час він запевнив, що він спокійно ставиться до рішення В. Путіна припинити навчання біля кордону: люди дійсно втомилися від війни і не готові до її продовження (http://www.dialog.ua/news/22669_1413141548. – 2014. 12.10).

Відповідно, слід зазначити, що виходячи з досить результативної  роботи у відповідності з Мирним планом П. Порошенко, безумовно, можна прогнозувати нейтралізацію партії війни в українському політикумі і дійсну реалізацію наміру української влади в найближчі дні – отримати повне припинення вогню.

Мирний план Президента П. Порошенка знаходить розуміння і широку підтримку за кордоном. Дорога війна в Україні лягає важким тягарем не лише на економіку України, але створює і додаткові фінансові проблеми для Заходу, який за останніми прогнозами України, війна і нестабільність у ній негативно впливають не лише на міжнародні відносини в регіоні, але й на ефективність світових економічних та інших комунікацій. Характерно, що про свою зацікавленість у мирному вирішенні конфлікту на Сході України заявили і КНР, і Японія, і багато інших країн світу.

В свою чергу, українська громадськість сподівається на нові позитивні кроки в реалізації мирного плану Президента П. Порошенка, успішного пошуку насущних економічних проблем на майбутній зустрічі у Мілані.