• ДО РІЧНИЦІ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
  • Новації у сфері податкового законодавства України: тактичні кроки чи стратегічні завдання?
  • Урочисте відзначення 100-річчя НАН України
  • Матеріали міжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація»

Перехідне правосуддя: сутність концепції, світова практика та уроки для України

Перехідне правосуддя: сутність концепції, світова практика та уроки для УкраїниНині в інформаційному просторі України все частіше обговорюються проблеми правосуддя перехідного періоду (transitional justice). Президент наголосив на необхідності розробки концепції перехідного періоду для подолання наслідків збройного конфлікту та досягнення миру.

Підсумовуючи аналіз сутності transitional justice та світового досвіду його застосування, варто зазначити, що кожна держава має сама визначитися щодо необхідності використання цієї концепції. Україні слід вивчити і врахувати напрацьований світовим співтовариством досвід, який після пристосування до національних реалій дасть можливість нашій державі з меншими втратами подолати негативні наслідки окупації українських територій та створити найкращі передумови для їх деокупації та реінтеграції населення. Правозахисники наголошують, що компоненти цієї концепції дієвими будуть лише в поєднанні, а реалізація загалом усіх стратегічних цілей і завдань дозволить досягнути кінцевої мети національної стратегії transitional justice. Докладніше про головні засади, 4 стратегічні цілі концепції у статті С. Закірової «Громадська думка про правотворення», 2019, №19–20 (184–185).

Підсумки конкурсу на здобуття грантів НАН України

Підсумки конкурсу на здобуття грантів НАН України

Наука

У грудні минулого року відбулося засідання Комісії по роботі з науковою молоддю Національної академії наук України. Основним питанням засідання було підбиття підсумків конкурсу на здобуття грантів НАН України дослідницьким лабораторіям/групам молодих вчених Академії для проведення досліджень за пріоритетними напрямами розвитку науки і техніки. Детальніше читайте у випуску інформаційно-аналітичного бюлетеня «Шляхи розвитку української науки» № 11 (С. 59–61).

Політичні аспекти транзиту російської нафти

Політичні аспекти транзиту російської нафти

Політика

«Укртранснафта» продовжила контракт на транзит російської нафти через нафтотранспортну систему України у Європу на 10 років. Відповідну угоду підписали 3 грудня представники «Укртранснафти» та російської компанії «Транснефть».

Детальніше про транзит нафти та його політичні аспекти читайте в аналітичному огляді С. Горової «Транзит нафти як показовий аргумент у переговорному процесі» в № 25 «Україна: події, факти, коментарі» (с.51-54).

Участь українських представників у комітетах «Горизонт 2020»

Участь українських представників у комітетах «Горизонт 2020»

Наука

Минулого року представники та експерти від України вперше долучилися до роботи комітетів програми ЄС із досліджень та інновацій «Горизонт 2020» – загалом вони взяли участь у 20-ти засіданнях 10-ти комітетів.  Як зазначив генеральний директор директорату науки МОН України Д. Чеберкус, участь у роботі програмних комітетів програми – це ефективний канал інформації про зміни в програмі та нові можливості, а також один із майданчиків формування політики програми «Горизонт Європа», яка стартуватиме вже 2021-го і до якої Україна також має намір долучитися.  Детальніше читайте у випуску інформаційно-аналітичного бюлетеня «Шляхи розвитку української науки» № 11 (С. 94–95).

ОРДЛО: ситуація з санкціями та соціальними виплатами

ОРДЛО: ситуація з санкціями та соціальними виплатами

Політика

Від початку конфлікту на Сході України керівництво України розпочало створення санкційного пакета законодавчих актів проти громадян і юридичних осіб країни-агресора Російської Федерації.

Детальніше про ситуацію дізнавайтеся з аналітичного огляду І. Рудя «Розвиток ситуації навколо окупованих територій: санкції, виплати пенсій пенсіонерам з окупованих територій (оцінки експертів і політиків)» в № 25 «Україна: події, факти, коментарі» (с.45-51).