• ДО РІЧНИЦІ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
  • Новації у сфері податкового законодавства України: тактичні кроки чи стратегічні завдання?
  • Урочисте відзначення 100-річчя НАН України
  • Матеріали міжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація»

Референдум як інструмент прямої демократії: міжнародний досвід і корисні уроки для України

Референдум як інструмент прямої демократії: міжнародний досвід і корисні уроки для України

Законодавство

До найважливіших законопроектів відноситься проект Закону України «Про народовладдя», який формуватиме основні завдання для влади і засади політики через референдуми. Нині в Україні законодавче забезпечення проведення референдумів відсутнє, оскільки у квітні м.р. КСУ визнав Закон України «Про всеукраїнський референдум» (2012 р). неконституційним. Аналіз світового досвіду законодавчого забезпечення і процедури проведення референдумів свідчить, що цей інститут прямої демократії може виявитися як прогресивним і демократичним, так і маніпулятивним чи таким, що зміцнює авторитарні засади влади. Втім найважливішим кроком до його ефективного застосування є наявність спеціального законодавства і розвинутий механізм практичної реалізації досягнутих рішень. На жаль, в Україні поки відсутні більшість із визначених експертами і фахівцями умов для проведення референдумів, відтак запровадженню цього інструменту має передувати серйозна підготовча робота. Докладніше у статті С. Закірової «Громадська думка про правотворення», 2019, №10(175).

Оновлений Закон України «Про житлово-комунальні послуги»: зміни та нововведення

Оновлений Закон України «Про житлово-комунальні послуги»: зміни та нововведення

За часи незалежності в Україні відбулася масштабна еволюція галузі житлово-комунального господарства. Оскільки діюча нормативно-правова база у цій сфері дуже зарегульована, ВРУ 9 листопада 2017 р.  прийняла нову редакцію Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Експерти і політики називають його ключовим кроком для реформування галузі ЖКГ, однак він викликав неоднозначну оцінку. Отже, у цілому оцінити новий документ можна, як прогресивний і спрямований на вирішення багатьох складнощів, що накопичилися, втім він залишається досить гнучким, що добре і погано одночасно. Тому дуже багато наразі залежить від додаткових нормативно-правових документів, які прийме КМУ. Докладніше про документ у матеріалі І. Беззуб «Громадська думка про правотворення», 2019, №10(175).

Повноваження для нового Президента України

Повноваження для нового Президента України

Ще після першого туру президентських виборів у ЗМІ з’явилась інформація щодо публікації проекту закону стосовно суттєвого обмеження повноважень майбутнього глави держави. Його ініціатором стала фракція «Об’єднання “Самопоміч”», представники якої вирішили встановити правові запобіжники від владних зловживань. Незважаючи на те, що даний законопроект досі не зареєстровано у ВРУ, сама його поява спровокувала  громадську дискусію, оскільки фактично мова йде про перспективу переходу до парламентсько-президентської республіки. У підсумку хотілося б зазначити, що насправді в тій патовій ситуації, у якій Україна перебуває останні 5 років, маніпулятивне зосередження уваги громадськості та політичних сил на проблемі усунення новообраного Президента, котрий має величезний кредит довіри – тим більше, за відсутності вагомих на те підстав – вочевидь не стоїть настільки гостро, як безліч дійсно болючих для нашої країни питань. Про це розлогіше  у публікації Т. Миськевич «Громадська думка про правотворення», 2019, №10(175).

ХІІІ Всеукраїнський фестиваль науки

ХІІІ Всеукраїнський фестиваль науки

НАУКА 

Минулого місяця в Україні відбувся ХІІІ Всеукраїнський фестиваль науки – науково-популярна подія загальнодержавного значення, засновником і одним із організаторів якої є НАН України. Фестиваль проводиться з метою популяризації досягнень науки в нашій країні, залучення молоді до наукових досліджень, піднесення авторитету та престижу науки в Україні. Детальніше про заходи, які відбулися у межах фестивалю читайте у випуску інформаційно-аналітичного бюлетеня «Шляхи розвитку української науки» № 5 (С. 3–4).

Православна церква України: причини непорозумінь

Православна церква України: причини непорозумінь

 Релігійне життя

Українські церкви 15 грудня 2018 р об'єдналися в єдину Православну церкву України, її очолив митрополит Єпіфаній. З часу створення ПЦУ між митрополитом Єпіфанєм і екс-предстоятелем УПЦ КП Філаретом виникло протистояння за вплив в церкві.

Детальніше про стан справ в ПЦУ читайте в аналітичному огляді О. Ворошилова «Ситуация в ПЦУ: раскол или «особое мнение одного из епископов»?» в № 11  «Україна: події, факти, коментарі» (с.59-65).