• ДО РІЧНИЦІ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
  • Бібліотека в інформаційному суспільстві
  • Спеціалізований суд із розгляду справ у сфері інтелектуальної власності
  • Сучасна юридична освіта як вимога часу

Реформування медичної галузі

Реформування застарілої та неефективної системи охорони здоров’я, успадковану від радянського минулого, яка не здатна надавати задовільні послуги та потерпає від корупції, реалізується паралельно з впровадженням децентралізації влади в Україні.

Детальніше про оптимізацію медичної галузі в умовах децентралізації дізнавайтеся з аналітичного огляду В. Пальчук «Оптимізація мережі медичних закладів первинного рівня: новий розподіл повноважень» в № 21  «Україна: події, факти, коментарі» (с. 41-55).

Ринок праці в Україні

Проблеми зайнятості населення та розвитку ринку праці в Україні в цілому так чи так регулярно привертають увагу вітчизняних ЗМІ та політиків, не говорячи вже про експертне середовище.

Детальніше про стан ринку праці та проблеми зайнятості в Україні дізнавайтеся з аналітичного огляду С. Кулицького «Проблеми розвитку ринку праці в Україні» в № 21  «Україна: події, факти, коментарі» (с. 56-69).

Муніципальна поліція. Спроби створення (частина 1)

 

Реформування правоохоронної системи держави попри свою надзвичайну важливість відбувається досить повільно. Про необхідність створення муніципальної міліції почали говорити ще у 2012 р. Втім, прийняти окремий закон стосовно регулювання діяльності «муніципальної поліції» і досі не вдалося. Аналіз попередніх законопроектів (2014 і 2015 років) свідчить про те, що існує досить широкий перелік питань, відповіді на які не давав жоден з них. Зокрема, питання ефективності діяльності тих підрозділів поліції та інших держструктур (як, наприклад, відділів благоустрою місцевих рад), залишаються без відповіді. Серйозні сумніви викликає й надзвичайно широкий обсяг повноважень новоствореної муніципальної поліції. Якщо запропонована раніше кількість повноважень залишиться і  у відповідному законі у разі його прийняття, то це потребуватиме внесення змін до чинних українських законів, що навряд чи виправдано як з точки зору ефективності, так і з погляду доцільності. Про це у публікації С .Полтавця «Громадська думка про правотворення», 2017, № 17(142).

Сучасна юридична освіта як вимога часу

 

У ВРУ зареєстровано  проект Закону України  "Про юридичну (правову) освіту і загальний доступ до юридичної професії", підготовлений на підставі Концепції вдосконалення юридичної освіти. Хоча деякі науковці не поділяють райдужних сподівань щодо «новоспеченого» законопроекту, значна кількість фахівців його підтримують. Юристам потрібно постійно навчатися, мати на озброєнні європейську юридичну освіту, певні практичні знання, досконало володіти іноземними мовами та сучасними технологіями, аби вчасно й оперативно реагувати на запити клієнта, вимоги часу. Докладніше про мету закону;основи (стандарт) юридичної  освіти; наскрізну (магістерську) програму підготовки юристів і ВНЗ для її надання; механізми оцінювання якості  правової освіти; загальний доступ до юридичної професії та критерії відповідності юршкіл тощо, у матеріалі О. Кривецького «Громадська думка про правотворення», 2017, № 17 (142).

Спеціалізований суд із розгляду справ у сфері інтелектуальної власності

Президент України підписав указ «Про створення Вищого суду з питань інтелектуальної власності», що  починає діяти з дня його опублікування. 3 жовтня 2017 р. ВРУ підтримала у другому читанні законопроект «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», яким врегульовуються питання діяльності нового спеціалізованого суду. І хоча на даний час невідомо наскільки швидко та кваліфіковано вирішуватимуться спори ВСПІВ та коли він буде сформований, вже зараз його створення викликає чимало питань. Тому, головним завданням на сьогодні залишається написання профільного законопроекту, який визначить усі умови щодо роботи Вищого суду з питань інтелектуальної власності. Українські перспективи та зарубіжний досвід щодо вирішення цього питання та коментарі експертів  у публікації І. Беззуб «Громадська думка про правотворення», 2017, № 17 (142).